Republika Kraví hora
Jméno:    Heslo:    

Vinařství Bořetice facebook Vinařství Bořetice youtube
Newsletter
PARTNEŘI
Bořetice Modré hory
MUŽÁCKÝ SBOR SVODNIČAN

Mužácký pěvecký sbor v Bořeticích


... o Svodničanu

Mužácký sbor SVODNIČAN byl založen 9. února 2003. V současné době má jedenáct členů a vedoucím je Jan Hempl ml. Za prvními hlasy stojí Jan Hempl st., Jaroslav Grůza, Jan Bernat, Tomáš Režný a Karel Pilař. Druhé hlasy mají propůjčeny Jiří Novák, Ota Ševčík, Petr Zigo a Stanislav Petrásek. Třetí hlas zajišťuje Jiří Michna.

... proč právě Svodničan?

V podvečer první zkoušky, když jsme se vraceli domů z Kravích hor nám ještě chyběl název. Velkou zásluhu na tom má jeden nejmenovaný mužák, který pod mírně větším dopingem látek z našich pokladů viných sklepů, vzal místní říčku Svodnicu brodem a hle, název byl na světě.

... první nahrávka

Největší zásluhu na nahrávce má kapelník dechové hudby Lácaranka Jožka Kaňa, který nás požádal o nazpívání písně POD KRAVÍMA HORAMA. Tuto píseň můžete zaslechnout na hudebním nosiči DH LÁCARANKA - VÍTAJ STARÝ KAMARÁDE. Nahrávka byla věnována ke 100. výročí narození Metoděje Hanáka z Brumovic.

... jak jsme začínali

Na první zkoušce pod Kraví horou je veselo, popíjejí se skvělá vína, notují se písničky a probírá se budoucnost našeho spolku. Nikdy bychom nevěřili tomu, že se dává dohromady skvělá parta kamarádů, která v květnu 2003 uspořádá svůj vlastní koncert spojený s besedou u cimbálu, za účasti kobylských mužáků. Jako doprovod hraje cimbálová muzika Mládí z Čejče. Jejich elán jim zůstává, pilně cvičí a v srpnu jedou přes pole do Bolehradic zanotovat moravské písničky u příležitosti lidové tradice "Zarážení hory". Zde sklízí aplaus diváků a účastníků slavností.

A jsou tu hody - stavění máje. Mužáci se schází pod májů, aby začali svým zpěvem hodové veselí, které jim vydrží až do rána poslední hodové noci. To netuší, že už v letošní zavádce se o nich bude zpívat:

Rok uběhl - máju stavijavů,
tři největší svátky nastávajů.
Všecí se sbíhajů pod hodovů máju,
za zpěvu našeho Svodničanu.

V září se nám dostávají do rukou noty a texty nových písniček od pana Jaromíra Hejla z Velkých Pavlovic. Jsou to písničky s vinařskou tématikou a po několika úpravách (se souhlasem autora) začínáme zkoušet. Hned na nejbižší akci, kterou se stala Kateřinská zábava, je reprodukujeme našim posluchačům. Na této zábavě jsme zahájili první ročník Svodničan koštýř open a vítězem se stal Ing. Libor Málek muzikant DH Sokolka výkonem 3,12 litru.
 
Na své si přichází i milovníci vína. Písní Pijme vínečko mužáci zahajují tradiční svěcení mladého vína. Je tu silvestr a mužáci vítají Nový rok 2004 hymnou České republiky.
 
Pijme vínečko dobré je dobré je.
A kdo že nám ho naleje, naleje.
/: Naleje nám ho svatý Ján, svatý Ján,
požehná nám ho Kristus pán, Kristus pán :/

My sme vinečko píjali, píjali.
Panu Mariu vzývali, vzývali.
/: Panu Mariu žarošsků, žarošsků,
našu patronku moravsků, moravsků.:/